15 wrz 2020
4 minuty

Motyw WordPress

WordPress zawdzięcza swoją popularność dzięki bardzo łatwej obsłudze i możliwościom modyfikacji. Panel administracyjny WordPressa umożliwia zmianę treści na stronie i administrowanie funkcjonalnościami strony. Łatwość budowania stron WordPress, modyfikacji, zmiany wyglądu oparta jest o Motywy WordPress.

Motyw WordPressa to zbiór plików, które razem tworzą wygląd i funkcjonalności strony opartej na WordPressie. Motyw odpowiada za całkowity wygląd strony od wyglądu menu, kolorystyki, typografi, layoutu strony i licznych funkcjonalności. Każdy motyw może być inny, oferując wiele możliwości zmiany wyglądu strony internetowej WordPress.

Motywy są przygotowywane przez profesjonalnych programistów i grafików są ogólnie podzielone na dwie kategorie: bezpłatną i premium. Wiele darmowych motywów znajduje się w katalogu motywy WordPress, a motywy premium można kupić w sklepach internetowych, od indywidualnych firm i programistów WordPress. Używając WordPress możesz również tworzyć i rozwijać własne niestandardowe motywy. Bezpłatny motyw jak Underscores stworzony przez programistów WordPress lub inne frameworki stały się popularną podstawą dla nowych motywów.

Co oznacza, że strona jest zbudowana na motywie WordPress?

To jak wygląda Twoja strona kolory, layout, ogólne ustawienie określa motyw. Każda strona internetowa WordPress wymaga obecności co najmniej jednego motywu, a każdy motyw powinien być zaprojektowany przy użyciu standardów WordPress ze strukturalnym PHP, poprawnym HTML i CSS. Używając WordPressa możesz instalować i przełączać się między różnymi motywami. Motywy umożliwiają zmianę wyglądu i funkcjonalności witryny WordPress bez zmiany kodu źródłowego lub treści witryny. Motywami zarządzasz w kokpicie w sekcji „Wygląd > Motywy”. Zmianami wizualnymi strony dzięki funkcjom motywu możesz zarządzać w zakładce „Dostosuj” lub w „Theme Options” (opcje motywu).

Motywy można instalować bezpośrednio za pomocą panelu administracyjnego WordPress w zakładce „Wygląd” lub przez konto FTP w folderze „wp-content\themes”. WordPress domyślnie pobierany jest i instalowany z trzema motywami – Twenty Seventeen, Twenty SixteenTwenty Fourteen. Motywy domyślne to jedynie bardzo prosty blog, ale na oficjalnej stronie WordPressa w zakładce Motywy (themes) i innych miejscach w sieci znajdziesz idealny motyw do Twojej strony WordPress. Możesz wybierać spośród tysięcy wzorów z szeroką gamą funkcji i opcji dostosowywania oraz pomiędzy motywami darmowymi i komercyjnymi.

Szukając motywów w wyszukiwarce Google pamiętaj, że możesz szukać je pod angielską nazwą „WordPress Themes” lub pod polską potoczną nazwą dla motywów „szablony WordPress” lub „skórki WordPress”.

Płatne motywy WordPress

WordPress jest oparty na bezpłatnej licencji GDL i takie też muszą być motywy. Mimo tysięcy motywów dostępnych w katalogu WordPressa, niektórzy użytkownicy preferują motywy płatne ze wsparciem technicznym, za które są skłonni zapłacić. Istnieje wiele firm i sklepów internetowych komercyjnie wspierających motywy na licencji GPL, świadcząc do nich jednocześnie dodatkowe, płatne usługi. Niektóre firmy mogą wymagać płatności za dostęp, inne są stronami bazującymi na tzw. członkostwie albo udostępniają motywy za darmo, ale pobierają opłaty za wsparcie techniczne. Licencja GPL nie oznacza, że wszystkie produkty muszą być darmowe, natomiast oznacza, że otrzymujesz oprogramowanie, które nie może ograniczać Twojej wolności podczas jego używania.

możesz również szukać motywów w:

Pamiętaj o pobieraniu motywów tylko z legalnych wiarygodnych stron, ponieważ motywy pobierane z nielegalnych źródeł mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie, skrypty, które będą generować wirusy, malwary itp.

Do pełnej wiedzy na temat Motywów WordPress warto również wiedzieć dla porządku o Motywach potomnych i Szablonach WordPress.

Motyw potomny czyli tzw. Child Theme to szablon, który działa w oparciu o inny motyw. Motyw potomny umożliwia wprowadzanie zmian do oryginalnego motywu bez konieczności jego bezpośredniej edycji.PHP, HTML i CSS znalezione w motywach można bezpośrednio modyfikować w celu zmiany zachowania motywu, który dziedziczy ustawienia z innej kompozycji i selektywnie zastępuje funkcje.

Szablony WordPress to funkcja motywów, pozwalająca na stworzenie dodatkowych stylów dla wybranych podstron np. strona główna, blog, kontakt, portfolio itd.