15 wrz 2020
3 minuty

Gutenberg – edytor treści WordPress

edytor WordPress

Edytor WordPress Gutenberg to zupełnie nowy sposób publikowania. Możesz go używać do tworzenia stron i postów bogatych w multimedia oraz do łatwego kontrolowania ich układu. Zamiast martwić się o wyrównanie i organizację tekstu, cytatów i obrazów, teraz każdy element postu lub strony ma swój własny blok – i możesz skupić się na tworzeniu.

Przenieś, edytuj i dostosuj każdy blok, a edytor wyświetli elementy wizualne tak, jak będą wyglądać w Twojej witrynie, oszczędzając czas, który wcześniej spędziłeś na podglądaniu i sprawdzaniu zawartości przed kliknięciem przycisku Publikuj.

Bloki Gutenberg

Edytor WordPress wykorzystuje bloki do przekształcania sposobu tworzenia treści: zamienia pojedynczy dokument w kolekcję dyskretnych elementów o wyraźnej, łatwej do modyfikacji strukturze.

Nowy edytor oferuje nowe, łatwe w obsłudze strony i post-build. Dzięki blokom możesz szybko dodawać i dostosowywać wiele elementów multimedialnych i wizualnych, które wcześniej wymagały skrótów, niestandardowego kodu HTML i osadzania.

Dodawanie bloków

Do wyboru jest wiele rodzajów bloków, które zostaną uporządkowane według kategorii i ostatecznego użycia. Możesz edytować lub przenosić każdy blok niezależnie względem innych bloków, a poszczególne bloki mają własne ustawienia formatowania, co zapewnia jeszcze większą kontrolę nad układem

edytor WordPress

Konfigurowanie bloków

Każdy blok ma własne ustawienia. Aby je znaleźć, wybierz blok: spowoduje to wyświetlenie paska narzędzi na górze bloku. Dodatkowe ustawienia znajdziesz także na pasku bocznym po prawej stronie edytora.

Ustawienia u góry bloku zwykle obejmują opcje formatowania, a także opcję zmiany typu bloku ([1] na zrzucie ekranu poniżej).

Na pasku bocznym edytora możesz przełączać między ustawieniami bieżącego bloku ([2] na zrzucie ekranu poniżej) a ustawieniami dla całego dokumentu ([3] na zrzucie ekranu poniżej).

W ustawieniach dokumentu możesz dodawać tagi i kategorie, wybierać polecany obraz, wyświetlać i zmieniać status swojego posta i wiele więcej – są to opcje, które dotyczą strony lub postu jako całości.

Możesz kliknąć ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu edytora, aby wyświetlić lub ukryć kolumnę ustawień ([4] na zrzucie ekranu powyżej).

Co jeśli chcesz zmienić typ bloku? Żaden problem: możesz przekształcić każdy blok w inny podobny lub powiązany typ bloku. Na przykład zmień akapit na nagłówek, listę lub cytat.

Usuwanie bloków

Aby usunąć blok, wybierz blok i kliknij trzy kropki tuż nad nim. Wśród ustawień znajdziesz opcję usunięcia tego bloku.