24 lut 2019
9 minut

Jak wybrać motyw WordPress dla Twojej strony?

Jak wybrać motyw WordPress dla Twojej strony?

Jeśli chcesz prowadzić bloga WordPress lub stronę firmą, jej wygląd jest w dużej mierze zdeterminowany przez użyty motyw. W tym artykule omówimy, czym właściwie jest motyw, dlaczego go potrzebujesz i jak dokonać właściwego wyboru, który sprawi, że będziesz zadowolony z Twojej strony internetowej.

Co to jest motyw WordPress?

Motyw strony internetowej WordPres to zestaw stylów wizualnych i układów stron, które jako użytk możesz przesłać i zainstalować na Twojej stronie internetowej i dostosować do Twoich potrzeb. Motyw zawiera pliki PHP, HTML i CSS3, a często także JavaScript.

Szablony stron internetowych są zwykle tworzone dla konkretnego silnika CMS (systemu zarządzania treścią), dlatego szablon Joomla nie działa dla WordPressa i odwrotnie. Podsumowując motyw WordPress jest szablonem internetowym stworzonym specjalnie dla stron internetowych obsługiwanych przez WordPress.

Jeśli już próbowałeś szukać motywu WordPress, z pewnością zauważyłeś dużą ilość motywów z setkami tysięcy opcji. Aby pomóc Ci wybrać, zebraliśmy listę najważniejszych czynników do rozważenia; zanim do tego dojdziemy, szybko odpowiedzmy na pytanie dlaczego potrzebujesz motyw do WordPressa?

Dlaczego potrzebujesz motywu?

Aby zrozumieć konsekwencje używania szablonu strony, spójrzmy na alternatywy.

Przede wszystkim możesz wynająć freelancera (lub agencję) i zamówić niestandardowy projekt strony internetowej – jest to odpowiednia opcja, jeśli masz kilka tysięcy dolarów, ponieważ wysokiej jakości, spersonalizowany projekt strony internetowej nie jest obecnie tanim produktem. Co więcej, będziesz musiał wybrać doświadczonego programistę, który wdroży projekt, lub skończysz z produktem o złej jakości, który może zawierać błędy i usterki zabezpieczeń.

Jeśli nie masz ochoty płacić za swoją stronę, możesz pomyśleć o stworzeniu własnej strony. Jest to realna opcja, jeśli znasz już podstawy projektowania i tworzenia stron internetowych, ale jeśli jesteś nowicjuszem w obu tych dziedzinach ORAZ potrzebujesz teraz strony internetowej, opcja ta może zostać wykluczona z łatwym sercem.

Trzecim sposobem uruchomienia witryny jest korzystanie z systemu zarządzania treścią (CMS) i szablonu. Jak można się domyślić, opcja ta łączy szybkość pierwszego podejścia z niskim kosztem drugiej opcji:

  • Korzystanie z motywu strony jest dobrym rozwiązaniem dla osób prywatnych, małych iśrednich firm z ograniczonym budżetem. Średnia cena motywu wynosi 40 USD – 80 USD, czyli mniej niż w przypadku niestandardowego projektu z agencji.
  • Motywy stron internetowych pomagają zaoszczędzić ogromne ilości czasu, ponieważ nie trzeba zaczynać od zera z projektami. Szablony zawierają nie tylko gotowe układy i style, ale także często przykładowe dane zawierające różnorodne treści, przygotowane wcześniej przez twórców szablonów. Korzystając z przykładowych danych, możesz po prostu zmienić tekst i obrazy na te, których potrzebujesz.
  • Wiele motywów, oszczędzasz na kupowaniu płatnych wtyczek, ponieważ autorzy przygotowują swoje motywy za pomocą wtyczek premium, takich jak suwaki lub konstruktorzy treści, bez dodatkowych kosztów.
  • Wysokiej jakości motywy stron internetowych są zazwyczaj dobrze udokumentowane, a wiele z nich jest dostarczanych z obsługą klienta, więc pomagają rozwiązać wszelkie problemy z konfiguracją.

Jak wybrać motyw WordPress?

Jeżeli nie możesz sam stworzyć motywu…..Aby w pełni czerpać korzyści wymienione powyżej, warto pamiętać o pewnych rzeczach, wybierając odpowiedni szablon WordPress dla swojej przyszłej witryny. Kwestie do rozważenie przy wyborze motywu:

Kto stworzył motyw?
Aby wybrać motyw wysokiej jakości, który został zbudowany przy użyciu prawidłowego, dobrze skonstruowanego kodu, lepiej jest go wyszukać na stronach internetowych wiodących dostawców motywów jak ThemeForest lub płatnych motywów polecanych przez WordPress.org. Dzięki temu masz pewność, że otrzymasz produkt wolny od luk w zabezpieczeniach, usterek i błędów. Płatne motywy ze względu na dużą konkurencję, dobrze dostawcy motywów są zmotywowani do dostarczania projektów, które podążają za najnowszymi trendami i dostarczają Tobie najbardziej zaawansowane funkcje.

Czy motyw wygląda prfoesjonalnie?
Jeśli chcesz, aby Twoja witryna była traktowana poważnie, potrzebujesz motywu, który wygląda na aktualny i profesjonalnie zaprojektowany. Niektóre z najważniejszych cech współczesnego projektowania stron internetowych to czyste, wyraźne linie, dużo białej przestrzeni, odważna, czytelna typografia, brak natrętnych, hałaśliwych lub zbyt szczegółowych elementów. W dzisiejszych czasach witryna wygląda dobrze na wszystkich typach ekranów, od dużych monitorów HD do najmniejszych smartfonów – więc sprawdź, jak motyw wygląda i zachowuje się na różnych urządzeniach.

Czy styl wizualny motywu odpowiada Twoim potrzebom?
Projekt i zawartość Twojej witryny powinny iść w parze – w zależności od tego, co oferujesz i od kogo trafiasz, możesz dostosować swoje wymagania. Na przykład, jeśli witryna ma przedstawiać Twoje prace twórcze, bardziej odpowiedni może być bardziej minimalistyczny i odważny motyw z naciskiem na zdjęcia, podczas gdy bardziej skoncentrowany na tekście temat dobrze pasuje do strony internetowej zawierającej informacje, takie jak blog lub portal informacyjny.

Potrzebujesz motyw niszowego?
Podczas szukania specjalistycznego tematu – mody, fotografii, naprawy samochodów, sportu, edukacji, doradztwa lub przemysłu spożywczego, możesz znaleźć wiele opcji, które oferują funkcje i projekt niszowy. elementy.
Szablony niszowe obejmują funkcje, które zapewniają określone potrzeby użytkowników i klientów. Na przykład znajdziesz rozszerzoną wtyczkę wyszukiwania nieruchomości w szablonie nieruchomości, wtyczkę rezerwacji terminu w szablonie opieki zdrowotnej lub salonu kosmetycznego, wtyczkę z harmonogramem w edukacji lub szablonie sportowym itp.

Czy motyw ładuje się szybko?
Szybkość ładowania jest jednym z najważniejszych czynników utrzymania odwiedzających na stronie internetowej. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie motyw nie ładuje się zbyt długo, aby w pełni wyrenderować stronę. Wśród czynników, które najczęściej wpływają na szybkość strony internetowej, są skrypty, arkusze stylów CSS i inne pliki ładowane przez motyw i wgrane wtyczki. Przed podjęciem decyzji możesz sprawdzić stronę demo motywu używając narzędzi Google, Page Speed InsightsGTMetrix, Pingdom Speed ​​Test, aby upewnić się, że wszystko działa i ładuje się sprawnie.

Czy zawiera on narzędzie do tworzenia treści?
Współczesne motywy WordPress używają tzw. Page Builder, czyli narzędzi do tworzenia treści. Taki kreator treści to system wizualny, który oferuje wstępnie zaprojektowane elementy jak bloki, wigety, które możesz przeciągania i upuszczania w wybranym miejscu układu strony. Takie narzędzie pomaga dodawać różnorodne elementy takie jak kolumny, teksty, zdjęcia, tabele, formularze, guziki, a także tworzyć i wykorzystywać całe niestandardowe układy.
Jeżeli wybrany motyw nie zawiera już wbudowanego kreatora stron – możesz go zawsze pobrać w darmowej wersji lub kupić i zainstalować samodzielnie jako plugin WordPress. Najpopularniejszych wtyczek typu Page Builder to obecnie: Visual Composer, Elementor oraz Pagebuilder.

Czy motyw jest zoptymalizowana pod SEO?
Szukaj motywu zbudowanego zgodnie z zaleceniami głównych wyszukiwarek, takich jak Google, Yahoo i Bing. Korzystasz z bezpłatnych narzędzi, takich jak SEO SiteCheckup, aby przeprowadzić audyt SEO witryny demo wybranego tematu lub innych istniejących stron, które używają tego tematu.
Pomimo faktu, że istnieje wiele wyspecjalizowanych (darmowych) wtyczek SEO dla WordPressa, zawsze jest to plus, jeśli temat pozwala przynajmniej zdefiniować tytuły meta i opisy poszczególnych stron, ponieważ samo to może wystarczyć, aby uniknąć użycia kolejnej trzeciej -party wtyczki, które potencjalnie spowalniałyby twoją stronę.

Czy jest kompatybilny z ważnymi wtyczkami?
Warto również sprawdzić, czy szablon jest zgodny z popularnymi wtyczkami WordPress, takimi jak WooCommerce, Contact Form 7. Większość dobrych motywów będzie oferować gotowe funkcje i style CSS dla najczęściej używanych wtyczek. Twórcy motywów premium, często oferują pomoc w zapewnieniu kompatybilności z motywem dla mniej popularnych wtyczek i mogą specjalnie dla Ciebie dokonać drobnych modyfikacji w kodzie PHP.

Jaki wybrać motyw WordPress premium czy bezpłatny?

Internet jest bardzo innowacyjnym i konkurencyjnym miejscem.
W większości przypadków naprawdę dostajesz dobrej jakości produkt nawet jeśli nie płacisz za niego. Na pewno niesprawiedliwym twierdzenie byłoby, że tylko płatne motywy premium to profesjonalne motywy WordPress. Istnieje wiele darmowych motywów, które oferują większość, jeśli nie wszystkie ważne funkcji motywó płatnych. Możesz sprawdzić kilka bezpłatny motywów wybranych przez nas jak: Bento, Corp, Rife lub Phlox.

Dzięki temu, że darmowe motywy są coraz bardziej zaawansowane, motywy premium muszą oferować jeszcze więcej. Trzy główne elementy przewagi motywó płatnych to:

  • gotowych układów podstron, które możesz importowąc jednym kliknięciem
  • bardziej szczegółowej dokumentacji
  • szybkie, dedykowanego wsparcia.

Motyw premium pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, umożliwiając rozpoczęcie od całych predefiniowanych stron internetowych wstępnie zaprojektowanych na podstawie określonego motywu, które prostu wypełniasz Twoją treścią. Motyw płatny to dobre rozwiązanie jeśli potrzebujesz szybkiego wdrożenia strony WordPress.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystko sprowadza się do Twoich osobistych wymagań: jeśli nie masz problemów z dostaniem się do niego i nie masz znaczących ograniczeń czasowych, motywy bezpłatne mogą być dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak cenisz najwyższej jakości wizualizacje, bogactwo opcji i szybkie wsparcie, warto wybrać się na płatny motyw.

Masz pytania dotyczące którejkolwiek z powyższych porad? Nadal nie możesz wybrać motywu dla Twojej strony lub potrzebujesz wsparcia przy wdrożeniu strony WordPress? Napisz do nas lub skorzystaj z naszego HelpDesku z chęcią Tobie pomożemy!