13 lut 2020
3 minuty

Gutenberg – Nowy edytor WordPress

Przywitaj się z nowym edytorem. To zupełnie nowy sposób korzystania z WordPressa.

Gutenberg, czyli nowy edytor WordPress to zupełnie nowy sposób publikowania. Możesz go używać do tworzenia stron i postów bogatych w multimedia oraz do łatwego kontrolowania ich układu. Zamiast martwić się o wyrównanie i organizację tekstu, cytatów i obrazów, teraz każdy element postu lub strony ma swój własny blok.

Bloki w Gutenbergu są świetnym, nowym narzędziem umożliwiającym tworzenie ciekawych treści. Dzięki blokom można wstawiać, aranżować i dostosowywać zawartość multimedialną praktycznie bez posiadania wiedzy technicznej. Zamiast pisać własny kod, można dodać blok i skupić się na samej zawartości.

Przenieś, edytuj i dostosuj każdy blok, a edytor wyświetli elementy tak, jak będą wyglądać w Twojej witrynie, oszczędzając czas, który wcześniej spędziłeś na podglądaniu i sprawdzaniu zawartości przed kliknięciem przycisku Publikuj.

Jak on działa?

Bloki

Edytor WordPress wykorzystuje bloki do przekształcania sposobu tworzenia treści: zamienia pojedynczy dokument w kolekcję dyskretnych elementów o wyraźnej i łatwej do modyfikacji strukturze.

Gutenberg niesie ze sobą nowe, bezwysiłkowe doznania podczas budowy stron i postów na WordPressie. Dzięki blokom możesz szybko dodawać i dostosowywać wiele elementów multimedialnych i wizualnych, które kiedyś wymagały skrótów, osadzania i niestandardowego kodu HTML.

Dodawanie bloków

Istnieje wiele rodzajów bloków do wyboru, które są uporządkowane według kategorii i ostatniego użycia. Możesz edytować lub przenosić każdy blok niezależnie od innych bloków, a poszczególne elementy często mają własne ustawienia formatowania, aby jeszcze bardziej kontrolować układ i funkcje.

Konfigurowanie bloków

Każdy blok ma własne ustawienia. Aby je znaleźć, wybierz interesujący Cię blok. Spowoduje to wyświetlenie paska narzędzi u góry bloku. Dodatkowe ustawienia znajdziesz także na pasku bocznym po prawej stronie edytora.

Ustawienia u góry bloku zwykle obejmują opcje formatowania, a także opcję zmiany typu bloku ([1] na zrzucie ekranu poniżej).

Na pasku bocznym edytora możesz przełączać między ustawieniami dla bieżącego bloku ([2] na zrzucie ekranu) a ustawieniami dla całego dokumentu ([3] na zrzucie ekranu).

W ustawieniach dokumentu możesz dodawać tagi i kategorie, wybierać obrazek wyróżniający, wyświetlać i zmieniać status swojego posta i wiele więcej – są to opcje, które dotyczą strony lub postu jako całości.

Możesz kliknąć ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu edytora, aby wyświetlić lub ukryć kolumnę ustawień ([4] na zrzucie ekranu).

edytor WordPress gutenberg
Ustawienia bloków i dokumentów

Co jeśli chcesz zmienić typ bloku? Nie ma problemu! Możesz przekształcić każdy blok w inny podobny lub powiązany typ bloku. Na przykład zmień akapit na nagłówek, listę lub cytat.

edytor WordPress Gutenberg
Zmiana i konfiguracja bloków

Usuwanie bloków

Aby usunąć blok, wybierz blok i kliknij trzy kropki tuż nad nim. Wśród ustawień znajdziesz opcję usunięcia tego bloku.